Budowa biurowca Chmielna 89
100 MLN euro
wynosi wartość rynkowa projektu. Nieruchomość oferuje ponad 25 tys. m2 powierzchni GLA.
Blisko 172,5 MLN złotych
to kwota pozyskanego finansowania przy jednoczesnym limicie obrotowym na finansowanie VAT na poziomie 20 mln złotych.
O Projekcie.
Budynek biurowy Chmielna 89 jest zlokalizowany w biznesowym centrum Warszawy – między ulicą Chmielną a Alejami Jerozolimskimi. Intrygująca bryła obiektu o 16 kondygnacjach, w tym 2 podziemnych, przypominająca kryształ sprawia, że obiekt stał się charakterystycznym i rozpoznawalnym punktem wśród stołecznych nieruchomości komercyjnych.
Projekt Chmielna 89 wielokrotnie doceniano w branżowych konkursach, również o zasięgu międzynarodowym. Otrzymał między innymi nagrody: „Best Office Development in Poland”, „Best Office Development in Europe”, „Best International Office Development”, a w 2020 r. budynek wyróżniono także w ramach Property Design Awards w kategorii: Bryła – Biurowiec.
Szczegółowe informacje o zrealizowanej inwestycji znajdują się tutaj.
Zakres zadania.
Naszym zadaniem było pozyskanie finansowania dłużnego na realizację projektu Chmielna 89 wraz z limitem obrotowym na finansowanie VAT, a także limitem skarbowym na transakcje pochodne.
Inwestor oczekiwał pozyskania finansowania na poziomie 70% budżetu inwestycyjnego.
Wyzwania projektowe.
Jednym z największych wyzwań, z którymi musieliśmy się zmierzyć, były okoliczności rynkowe w okresie realizacji projektu. Jednocześnie biurowiec Chmielna 89 stanowił pierwszą inwestycję GK Cavatina na rynku warszawskim, który jest zdominowany przez globalne fundusze nieruchomościowe o ugruntowanych relacjach z najemcami i wiodącymi agentami ds. komercjalizacji.
Obiekt budowano w latach 2018-2020, kiedy to w Warszawie obserwowano rosnącą podaż biurowych powierzchni komercyjnych. Dynamicznie rozwijał się wtedy między innymi Centralny Obszar Biznesu (COB) w rejonie Ronda Daszyńskiego. Istotnym czynnikiem okazała się również konsolidacja kompetencji generalnego wykonawstwa, procesowe oraz projektowe w ramach własnej grupy kapitałowej Cavatina. Z jednej strony zwiększa to rentowność i atrakcyjność oferty Grupy, jednak z naszej perspektywy wiązało się to z potencjalnymi obawami banków.
Obiekt został wybudowany w planowanym terminie, w ramach założonego budżetu, który zaakceptował bank. Podmiotem finansującym inwestycję bilateralnie był Bank Gospodarstwa Krajowego. W grudniu 2019 r. niemal cała powierzchnia nieruchomości została wynajęta przez PKO BP SA., a we wrześniu 2020 r. Cavatina Holding zrealizowała sprzedaż 65% udziałów w tym flagowym projekcie. Nowym współwłaścicielem budynku został fundusz zarządzany przez Madison International Realty.
Evergrow świadczyło usługi doradcze polegające na strukturyzowaniu i pozyskaniu finansowania dłużnego, uczestnicząc również w negocjacjach warunków finansowania oraz kompletowaniu niezbędnej dokumentacji. Wspieraliśmy swoimi kompetencjami także przeprowadzenie procesu sprzedaży udziałów od strony bankowej oraz refinansowanie kredytu w BGK.